دستگاه های تصفیه آب بهترین راه برای دریافت آب آشامیدنی خالص در خانه شما هستند. فیلترهای دستگاه تصفیه آب می توانند تقریباً تمام ناخالصی های موجود در آب لوله کشی را که می تواند برای بدن ما مضر باشد، از بین ببرند. به سم زدایی کمک می کنند و عملکرد کلیه ها را بهتر می کنند. دستگاه های تصفیه آب از بروز بیماری های احتمالی که ممکن است از ناحیه آب ناسالم به بدن انسان وارد شود جلوگیری می کنند.

پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب

یکی از قطعات کاربردی دستگاه تصفیه آب، مخزن تحت فشار آن می باشد که باید به طور خودکار پر شود. مخازن تصفیه آب برای ذخیره سازی آب طراحی شده اند و چندین عامل وجود دارد که می تواند باعث پر نشدن آنها شود. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چرا مخزن تصفیه تصفیه آب پر نمی شود و یا اینکه چرا خروجی ندارد و دلایل و راه حل های این مشکل چیست؟

این ایراد را به طور کلی می توان در دو بخش بررسی و تحلیل نمود:

1. ایرادات مربوط به مخزن تحت فشار تصفیه آب
2. ایرادات مربوط به دستگاه تصفیه آب

اکنون به بررسی ایرادات مربوط به مخزن تحت فشار تصفیه آب می پردازیم:

کم شدن فشار هوای داخل مخزن

در صورت کاهش فشار هوا در داخل مخزن دستگاه تصفیه آب، مخزن پر می شود اما به دلیل پایین بودن فشار هوای داخلی مخزن، خروجی آب کم است و ممکن است باعث ایجاد این ابهام شود که مخزن خالیست. این می تواند به این معنی باشد که فشار هوای کافی برای بیرون راندن آب از مخزن نگهدارنده وجود ندارد.
فشار استاندارد داخل مخزن تصفیه آب توسط شرکت های سازنده بر روی آن درج می شود. اما به طور معمول یک مخزن خالی از آب باید حدود 7 psi فشار داشته باشد.

 

علت پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب

 

مشکل دیافراگم و پارگی آن

این امکان وجود دارد که دیافراگم یا تیوب مخزن دستگاه تصفیه آب پاره شود و این موضوع موجب شود آب به بخش هوای فشرده نفوذ کند که در این حالت نیز مخزن بیش از حد معمول آب را در خود جای داده است اما خروجی آب نداریم. در اینگونه موارد برای تشخیص مشکل نیازی نیست حتما از متخصص کمک بگیرید.شما مینوانید سوزنی که در زیر یا کنار مخزن وجود دارد را کمی فشار دهید، اگر به جای هوا از مخزن آب خارج شود مشخص می شود دلیل پر نشدن مخزن دستگاه، پارگی دیافراگم یا تیوب است.

البته در بعضی مواقع نیز حالت های خاصی اتفاق می افتد که وقتی شما سوزن را فشار میدهید، آبی از آن خارج نمی شود اما باز هم مخزن سوراخ است. در این حالت به جای اینکه آب وارد قسمت هوا شود، برعکس هوا وارد قسمت آب می شود و کم کم هوای داخل مخزن تخلیه می شود.

در این قسمت به بررسی ایرادات مربوط به دستگاه تصفیه آب میپردازیم:

فشار آب ورودی کم است

 

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس برای انجام فرآیند تصفیه آب نیاز به فشار آب در حد معمول دارد. بدین ترتیب زمانی که فشار آب ورودی به دستگاه کم باشد، دستگاه روشن نمی شود و آب تصفیه نیز تولید نمی شود بنابراین مخزن خالی می ماند.

 

علت پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی

 

کیپ شدن فیلترهای پیش تصفیه

یکی دیگر از دلایل تولید نشدن آب تصفیه و پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی،گرفتگی فیلترهای پیش تصفیه می باشد. از این رو توصیه می کنیم اگر زمان تعویض فیلتر ها رسیده آنها را تعویض کنید. درصورتیکه خودتان قصد تعویض این فیلترها را داشته باشید، شیر ورودی آب را ببندید تا از ورود آب به سیستم جلوگیری شود. در ادامه، شیر برداشت آب را باز کنید تا تمام آب تخلیه شود. سپس فیلترهای قدیمی را باز کرده و فیلترهای جدید را جایگزین آن کنید.

گرفتگی فیلتر ممبران مرحله 4

فیلتر ممبران در مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب خانگی قرار گرفته است. این فیلتر مهم ترین مرحله تصفیه آب در دستگاه‌های تصفیه آب را انجام می دهد که می تواند ناخالصی های آب را از بین ببرد. این فیلتر قادر است ناخالصی های بزرگتر از 0.0001 میکرون را حذف کند. درواقع 99 درصد از آلاینده های مضر آب پس از خروج از فیلتر ممبران به فاضلاب هدایت می شوند.

لازم به ذکر است که عمر فیلتر ممبران نسبت به فیلتر های دیگر بیشتر بوده و به طور معمول چیزی در حدود 1 تا 2 سال بسته به کیفیت آب ورودی و میزان مصرف و همچنین کیفیت فیلتر می تواند کارایی داشته باشد. اما اگر از عمر مفید این فیلتر گذشته باشد، کارایی خود را از دست میدهد و حتی ممکن است کاملا کیپ شود. از این رو باید هرچه سریع تر اقدام به تعویض آن نمایید.

ضعیف شدن پمپ برقی

بعضی مواقع پمپ دستگاه تصفیه آب ضعیف می شود و توانایی تولید فشار لازم برای تصفیه آب را از دست می دهد. درصورتیکه فشار پمپ به زیر 50psi برسد، توان تولید آب را ندارد. و این موضوع از روی گیج فشار دستگاه تصفیه آب قابل تشخیص است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی دلایل پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی پرداختیم. امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد و در صورت بوجود آمدن چنین مشکلاتی بتوانید آنها را تشخیص داده و برای رفع آن اقدام نمایید. همچنین اگر برای رفع این مشکل نیاز به کمک دارید، میتوانید با کارشناسان فنی شرکت زلال آب تماس گرفته تا شما را راهنمایی کنند یا فرآیند بررسی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی شما را به عهده بگیرند.