قطعات برقی دستگاه تصفیه آب چیست؟

هر دستگاه تصفیه آب شامل پنج قطعه برقی است که هر کدام به نوبه خود وظیفه ای را در دستگاه تصفیه آب دارند. با وجود داشتن وظایف مختلف در دستگاه تصفیه آب ، اگر هرکدام از این قطعات در مدار برقی نباشد دستگاه کار نمی کند .این قطعات شامل ترانس یا آداپتور ، پمپ ، شیر برقی ، سوییچ های پرشر و سوییچ لو پرشر می باشند.

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری راحت و بدون دردسر هستید حتما نگاهی به دسته بندی دستگاه عابر آب بزنید.

معرفی آداپتور یا ترانس دستگاه تصفیه آب

آداپتورها یک منبع تغذیه هستند که می توانند ولتاژ بالا را برای دستگاههای حساس به ولتاژ پایین تر تبدیل کنند. قطعات برقی دستگاه تصفیه آب از آداپتورهای با خروجی 24 ولت ، 32 ولت و 36 ولت استفاده می شود . آداپتورهای 24 ولت برای دستگاههای تصفیه آب خانگی و از آداپتورهای 32 ولت و 36 ولت برای دستگاههای تصفیه آب نیمه صنعتی استفاده می شود.

آداپتور دستگاههای تصفیه آب بر اساس کشور سازنده آداپتور با قیمت های مختلفی در بازار موجود است که در حال حاضر آداپتورهای تایوانی و ویتنامی در بازار ایران به عنوان مرغوبترین نوع آداپتورهای دستگاه تصفیه آب شناخته می شوند.

انواع آداپتور های دستگاه تصفیه آب

انواع آداپتور های دستگاه تصفیه آب

دلایل خرابی آداپتورها

  • یکی از رایج ترین دلایل خرابی آداپتورها ، نوسانات برقی می باشد که میتواند باعث سوختن قطعات داخلی آداپتور شود و دستگاه را از کار بیندازد.
  • در دستگاه های تصفیه آب دلیل دیگر سوختن آداپتور ، عدم تعویض به موقع فیلترها می باشد . زیرا در این حالت فیلترها کیپ می شوند و به پمپ فشار وارد می شود و باعث می شود که پمپ داغ شده و می تواند باعث سوختن آداپتور و یا حتی پمپ برقی شود.

اگر به دنبال راه کار ساده برای بالا بردن کیفیت آب خود هستید حتما نگاه به مقاله تصفیه آب خانگی راهکاری ساده برای بهبود کیفیت آب سر بزنید.

پمپ دستگاه تصفیه آب

در دستگاه های تصفیه آب به علت وجود فیلتر ممبران و منافذ بسیار ریزی که دارد ( حدود 0001/0 میکرون ) بایستی از پمپ هایی استفاده نمود که بتواند فشار بالایی را تولید نماید. بنابراین پمپ های دستگاههای تصفیه آب معمولا به صورت دیافراگمی ( ضربه ای) تولید می شوند تا توانایی متراکم کردن آب را داشته باشند.  کمپرسور کولر های گازی و یخچال نیز بهمین صورت عمل می کنند.

انواع پمپ

  • پمپ هایی که آب را از یک نقطه به تقطه دیگر انتقال می دهند. مثل پمپ آب ساختمان.
  • پمپ هایی که آب را در یک مسیر بسته می چرخانند. مانند پمپ های دیگ آبگرم موتورخانه.
  • پمپ هایی که برای تولید فشار به کار گرفته می شوند. مثل کمپرسور دستگاه های خنک کننده و پمپ تصفیه آب.
پمپ دستگاه تصفیه آب

پمپ دستگاه تصفیه آب

 پمپ های دستگاه تصفیه آب معمولا در  ولتاژ های کاری 24 ،32 و36  و با قدرت تولید فشار 110 تا 150psi ساخته می شوند و مصرف برق آنها نیز بسیار کم است.پمپ های با ولتاژ کاری 24ولت برای دستگاههای خانگی و پمپ های با  ولتاژ کاری 32و36 ولت برای دستگاههای نیمه صنعتی استفاده می شود. این پمپ ها معمولا بعد از فیلتر اول دستگاه تصفیه آب نصب می شوند تا آب با فشار زیاد از فیلتر ها گذر کند.

پمپ برقی دستگاه تصفیه آب از دو قسمت تشکیل شده است

  • بخش مکانیکی (کلگی یا هد پمپ)
  • بخش الکتریکی ( بدنه موتور )

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

در دستگاههای تصفیه آب قدیمی از شیر چهارطرفه استفاده می شد . شیوه کار شیر چهارطرفه به این صورت بود که آب از یک سمت وارد می شد و از سمت دیگر به سمت ممبران حرکت می کرد .همچنین همزمان آب خروجی از ممبران از یک سمت دیگر وارد این شیر می شد و از سمت دیگر به سوی مخزن هدایت می شد . به مرور زمان شیر برقی جایگزین شیر چهارطرفه شد. عملکرد شیر برقی به این صورت است که با قطع شدن برق دستگاه یا خاموش شدن دستگاه ، جریان آب را قطع میکند.

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیرهای برقی که برای دستگاه های تصفیه آب استفاده می شوند با ولتاژهای مختلف ساخته می شوند که هر کدام از این شیرها برای دستگاههای مختلفی استفاده می شوند .شیر برقی های 24 ولت برای دستگاههای خانگی ، 36 ولت برای دستگاههای نیمه صنعتی و 220 ولت برای دستگاههای نیمه صنعتی سیستم ROکنترلر دارند استفاده می شوند.

شیر برقی دستگاه تصفیه آب از زاویه دیگر

شیر برقی دستگاه تصفیه آب از زاویه دیگر

سوپپچ لو پرشر

سوییچ فشار پایین یا همان لو پرشر به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه تصفیه آب شناخته می شود که بعد از خروجی آب از مرحله اول قرار می گیرد تا در صورت کم شدن فشار آب شهری و یا قطع شدن جریان آب ، از روشن شدن پمپ و خالی کار کردن آن جلوگیری کند . این سوییچ ها در دو نوع فیتینگی و رزوه ای در بازار موجود است.

سویچ لو پرشر

سویچ لو پرشر

سوییچ های پرشر

سوییچ فشار بالا یا های پرشر در دستگاه تصفیه آب قطعه ای است که با پرشدن مخزن تحت فشار ، برق پمپ را قطع می کند . این سوییچ برای سییستم های تصفیه آب به شیوه اسمز معکوس استفاده می شود . زیرا معمولا در سیستم های اسمز معکوس مخزن استفاده می شود . این سوییچ بین فیلتر ممبران و پست کربن قرار می گیرد تا با پرشدن مخزن ، جریان آب را قطع کند.همچنین یک پیچ تنظیم برروی سوییچ های پرشر وجود دارد که برای تنظیم زمان قطع شدن سوییچ از آن استفاده می شود. خرابی این سوییچ ممکن است منجر به ترکیدن مخزن دستگاه تصفیه آب شود.

سویچ های پرشر

سویچ های پرشر

اگر میخواهید بدانید وبسایت های خارجی در مورد قطعات برقی دستگاه تصفیه آب چه چیز های میگن وارد این وبسایت شوید Introducing the electrical parts of the water purifier

سیم کشی های قطعات برقی

سیم کشی 4 رشته (بین پمپ ، شیر برقی ، سوییچ لو پرشر و سوییچ های پرشر)

برق

سیم کشی 2 رشته پمپ (بین ترانس ، سوییچ لو پرشر و سوییچ های پرشر)

برق 2

کلام آخر

در این مقاله از وبسایت زلال آب ما تمام قطعات برقی دستگاه تصفیه آب معرفی کردیم و مورد بررسی قرار دادیم. امیدواری با خواندن این مقاله توانسته باشیم شما را با قطعات برقی دستگاه تصفیه آب بیشتر آشنا کنیم. حتما در کامت ها سوالات و نظرات خود را از ما بپرسین.