ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی دستگاهی است که برای تولید آب تصفیه یا شیرین سازی آب در مقیاس بزرگ و حجم های بالاتر از 5000 لیتر در شبانه روز طراحی و ساخته می شود . برای حجم های کمتر از این مقدار معمولا از دستگاه های خانگی و نیمه صنعتی استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند شوری ، بو ، رنگ و سایر ناخالصی ها مضر آب گرفته و آبی زلال و با کیفیت  تولید کند.

تصفیه کن های صنعتی بسته به شرایط مختلف با روش های گوناگونی آب را تصفیه می کنند . 

industrial water treatment plant removebg preview

رایج ترین روش های تصفیه آب

رایج ترین و بهترین نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاهی ست که با سیستم اسمز معکوس ( RO ) کار می کند و در صنایع مختلف ، از جمله صنایع غذایی ، داروسازی ، خودروسازی ، پرورش ماهی ، دامداری ،کشاورزی و … مورد استفاده می گیرد.

 

دستگاه های تصفیه آب صنعتی بر اساس شیوه و روش تصفیه انواع مختلفی دارند، از جمله موارد زیر:

1

اسمز معکوس (RO)

در این روش برای حذف ناخالصی ها ، آب با فشاری که باعث معکوس شدن جریان اسمزی می شود از درون یک غشای نیمه تراوا عبور می کند . در حال حاضر اسمز معکوس مناسب ترین و کامل ترین روش برای تصفیه و شیرین کردن آب می باشد.

2

تبادل یونی

این روش برای سختی گیری آب و تولید آب خالص استفاده می شود. متداول ترین کاربرد سیستم تبادل یونی رزینی نرم کردن آب شهری است. 

3

فیلتراسیون

دستگاه هایی که به صورت فیلتراسیون کار می کنند به سه روش نانو فیلتراسون ، میکرو فیلتراسیون و الترافیلتراسیون آب را تصفیه می کنند . سیستم های تصفیه فیلتراسیون برای حذف مواد آلی در آب کاربرد دارند.

4

الکترودیالیز معکوس (EDR)

یکی از بهترین روش های غشایی می باشد که در آن با استفاده از غشاهای تراوایی و الکترولیت و جریان الکتریسیته جداسازی یون ها انجام می‌شود.

5

الکترودیونیزاسیون (EDI)

در این روش با استفاده از یک میدان الکتریکی ، غشا و رزین آب را تصفیه می کند . مزیت این روش در این است که برای تصفیه کردن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود .

شرکت زلال آب چه خدماتی ارائه میدهد؟

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی از ما را دارید اما با تیم زلال آب آشنایی ندارید، همین ابتدا بهتر است بدانید که شرکت زلال آب دارای شانزده سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه تصفیه آب می‌باشد.(برای دیدن رزومه اینجا را کلیک کنید) همچنین با اجرای متد های نوین و مدیریت و بخش تولید موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9001 نیز گردیده است و کلیه محصولات  خود را با رعایت استاندارد های ایزو تولید می‌کند. گذشته از آن خدمات ما تنها محدود به فروش این دستگاه ها نیست! در پایین لیست اصلی ترین خدمات ما را به می‌بینید. برای تماس فقط کافیست با شماره تلفن 09120169430  یا شماره تلفن های ثابت شرکت تماس بگیرید!

فروش دستگاه تصفیه آب صنعتی

با ظرفیت دلخواه شما!

ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی

طراحی حرفه ای با متد های نوین

پشتیبانی و خدمات پس از  فروش 

فروش پایان کار نیست!

انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی از لحاظ ظرفیت تولید و کاربرد

دستگاه های تصفیه آب صنعتی براساس لیتراژ تولید آب بر حسب مترمکعب در شبانه روز تقسیم بندی می شوند و طراحی و ساخت این دستگاه ها بر اساس میزان آب مورد نیاز مشتری انجام می شود. معمولا کمترین حجم در نظر گرفته شده برای این دستگاه ها 5 مترمکعب است و حجم های بالاتر بدون هیچگونه محدودیتی با توجه به میزان آب تصفیه مورد نیاز طراحی و ساخته می شود.

برخی از کاربرد های عمده دستگاه های تصفیه آب صنعتی عبارت است از:

  1. صنایع پزشکی و داروسازی
  2. صنایع نفت و پتروشیمی
  3. صنایع دام و طیور
  4. صنایع غذایی و نوشیدنی
  5. صنایع کشاورزی و گلخانه ای
  6. صنایع فلزی و فولاد
  7. شیرین سازی آب دریا
photo ۲۰۲۳ ۱۱ ۱۰ ۱۳ ۲۰ ۵۷

کدام دستگاه تصفیه آب صنعتی برای شما مناسب است؟

برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی باید به برخی نکات توجه کرد. در پایین تعدادی از این نکات مهم را به ترتیب برای شما عزیزان لیست کردیم.

نکته مهم: توصیه می شود که از خرید دستگاه های تصفیه آب صنعتی آماده و از قبل طراحی شده خودداری نمایید و براساس آنچه توضیح داده خواهد شد، سفارش خود را برای طراحی و ساخت یک دستگاه تصفیه آب صنعتی مناسب با یک شرکت معتبر نهای کنید.

حجم آب تصفیه مورد نیاز

مشخص کردن حجم آب تصفیه مورد نیاز در شبانه روز از مهمترین نکات قابل توجه در خرید دستگاه تصفیه اب صنعتی است . توجه داشته باشد که خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی با حجم تولید بیشتر از نیاز می تواند شامل هزینه های بالاتری هم برای خرید و هم برای نگهداری آن باشد .

انتخاب شرکت متخصص

انتخاب شرکت یا تولید کننده ای که دارای مهارت لازم در طراحی ، ساخت و خدمات پس از فروش دستگاه اب شیرین کن صنعتی باشد، یکی از گزینه های بسیار مهم قبل از سفارش و خرید دستگاه می باشد. داشتن پشتیبانی قوی در زمینه خدمات پس از فروش یکی از شاخصه های مهم یک تولید کننده دستگاه تصفیه آب است.

میزان بودجه مورد نظر 

نکته دیگری که در هنگام خرید دستگاه تصفیه اب صنعتی باید به آن توجه ویژه ای داشت ، میزان بودجه ای است که قرار است برای این امر در نظر گرفته شود . در واقع بودجه در نظر گرفته شده برای این کار عامل مهمی در تعیین کیفیت قطعات مورد استفاده در دستگاه و همچنین سایز دستگاه می باشد.

فهرست مطالب

نکات مهم در طراحی سیستم دستگاه تصفیه آب صنعتی

طراحی دقیق یک دستگاه تصفیه آب صنعتی، پیش نیاز های دارد که در اینجا به دو مورد از مهم ترین آنها اشاره می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با این دو مورد بیشتر آشنا شوید. اگر نیاز دارید که کاتالوگ دستگاه تصفیه آب صنعتی را مشاهده کنید. کیلک  کنید.

آنالیز نرم افزاری طراحی دستگاه

مهم ترین نکته در طراحی یک سیستم تصفیه اب صنعتی ، نحوه انجام محاسبات فنی می باشد . به عبارت دیگر شرکت سازنده باید مهارت لازم را در انجام محاسبات فنی بر اساس نوع نیاز و همچنین اطلاعات ارائه شده از سوی خریدار داشته باشد تا نهایتا بتواند یک دستگاه مناسب برای رفع نیاز خریدار طراحی و تولید نماید.

نقشه کشیده شده با نرم افزار برای دستگاه تصفیه آب صنعتی

محاسبات فنی قبل از ساخت بایستی توسط نرم افزارهای مخصوص صورت پذیرد که در حال حاضر WAVE که توسط شرکت Dupont ارائه شده یکی از بهترین ابزارها برای طراحی دستگاه تصفیه آب به شمار می رود.

آنالیز آب خام ورودی

یکی از پیش نیازهای مهم در طراحی سیستم های تصفیه اب صنعتی یا اب شیرین کن صنعتی ، آنالیز آزمایشگاهی آب خام ورودی ( آب خوراک ) است که توسط آزمایشگاه های آب انجام می شود . وجود این آنالیز ، کمک فراوانی به طراحی دقیق و انتخاب قطعات مناسب برای ساخت دستگاه خواهد نمود.

اندازه گیری میزان سختی و شوری آب ورودی یا همان خوراک دستگاه بسیار ضروری است . توجه داشته باشید که ممبران استفاده شده در دستگاه ها با توجه به کیفیت آب ورودی متفاوت هستند و اگر از ممبرانی استفاده شود که برای تصفیه در شرایط محیطی دستگاه مناسب نباشد می تواند باعث خراب شدن سریع این فیلتر شده و هزینه های گزافی را به مصرف کننده متحمل کند.

جدول روند آنالیز آب برای تصفیه

در صورتی که می‌خواهید با آب سخت بیشتر آشنا شوید نگاهی به مقاله چرا باید آب سخت را بیشتر بشناسیم ؟ بیندازید.

طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی بسیار پیچیده و حساس است و توصیه می شود که برای خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی حتما به شرکت های خوشنام و با سابقه مراجعه کنید . متخصصین شرکت زلال آب این آمادگی را دارند که با ارائه مشاوره رایگان، شما را در انتخاب و خرید یک دستگاه تصفیه آب صنعتی مناسب راهنمایی کنند .

نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای فیلترهایی است که ضروری است هر کدام طبق برنامه زمانبندی مشخص شده از سوی شرکت سازنده بررسی و در صورت نیاز شستشو یا تعویض شوند. در این بخش به طور خلاصه به این موضوع پرداخته شده است.

photo ۲۰۲۴ ۰۱ ۲۱ ۱۷ ۳۲ ۰۰

در اولین مرحله از تصفیه ، آب وارد فیلتر شنی می شود . این فیلتر شامل شن و کربن است که با توجه به کیفیت اب ورودی به دستگاه ، زمان تعویض و بک واش آن متغییر است البته به طور معمول شن و سلیس هر 5 سال یک بار و کربن به شرط آنکه از نوع مرغوب خارجی استفاده شده باشد هر یک سال یکبار تعویض می کنند . نکته قابل توجه این است که زمانی که کربن و شن اشباع شده باشند ، دیگر قادر به جذب املاح آب نیستند.

همچنین فیلترهای پیش تصفیه که از نوع فیلترهای الیافی با مش 5 میکرون هستند و بسته به میزان مصرف و کیفیت آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، در بازه زمانی 15 تا 30 روزه تعویض می شوند . تعداد پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی به حجم تولید دستگاه بستگی دارد.

مهمترین بخش در دستگاه اب شیرین کن صنعتی بخش RO یا همان فیلتر ممبران است . برای نگهداری و افزایش طول عمر ممبران از سیستم CIP یا همان شستشو در محل استفاده می شود . برای انجام عملیات CIP ، محلول آنتی اسکالانت توسط پمپ تزریق در مدار قرار می گیرد تا با تزریق میزان مشخصی از محلول از ایجاد رسوب و املاح باقی مانده بر روی ممبران جلوگیری شود.

نحوه کار کردن سیستم cip

یکی از مهمترین و ضروری ترین مراحل در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی ، استفاده از یک اپراتور آموزش دیده است که بتواند در بازه های مختلف کارکرد دستگاه را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد. ذکر این نکته بسیار ضروری است که دستگاه تصفیه آب صنعتی باید در یک فضای مسطح نصب شود و همچنین برای انجام خدمات و تعمیرات و سرویس های دوره ای طبق توصیه ازنده دستگاه ، فضای کافی در اطراف آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای تعویض ممبران های دستگاه باید حداقل یک متر فضای آزاد کنار دستگاه وجود داشته باشد تا اپراتور بتواند به راحتی فیلتر را تعویض کند.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

عملکرد دستگاه تصفیه اب صنعتی که با روش اسمز معکوس کار می کند به شرح زیر می باشد.

sewage treatment abstract concept vector illustration 2PM51BN rotated

مرحله 1 :

آب از مخزن اولیه (آب تصفیه نشده)  به وسیله پمپ به دستگاه هدایت می شود تا فشار لازم برای عبور از فیلترهای اولیه تامین شود. این پمپ به پمپ تغذیه نیز معروف است و توصیه می‌شود در این مرحله از پمپ های افقی دو پروانه استفاده شود  

مرحله 2 :

در این مرحله ، آب وارد فیلتر مولتی مدیا ( سند فیلتر و کربن فیلتر ) می شود. در فیلتر مولتی مدیا،ذرات معلق با مش 50 میکرون و کلر و ترکیبات سمی مثل تری هالومتانها حذف می شوند. این فیلتر به فیلترشن یا مخزن frp معروف است و نقش مهمی در زلال کردن آب دارد.

مرحله 3 :

در این مرحله آب وارد کارتریج فیلترهای الیافی شده که توانایی حذف ذرات معلق تا مش 5 میکرون را دارا می باشد و تمامی املاح نامحلول آن مثل ذرات معلق و برخی از سموم حذف می شود که به این آب اصطلاحا آب پیش تصفیه گفته می شود .

شیش مرحله تصفیه آب صنعتی

مرحله 4 :

در این مرحله توسط پمپ فشار بالا  (پمپ طبقاتی) ، فشار اسمزی لازم جهت عبور آب از غشا اسمزی (ممبران) تامین می شود و آب از غشا عبور می کند و ذرات محلول که توانایی عبور از این لایه های غشایی را ندارند ، حذف می شوند بدین صورت که آب سنگین  روانه فاضلاب می شود و همچنین آب تصفیه شده نیز از مسیر دیگری به سمت مخزن محصول هدایت خواهد شد.

مرحله 5 :

در این مرحله ، بوسیله شیر میکس که بعد از فیلترهای پیش تصفیه قرار دارد ، آب با سختی بالاتر به آب خارج شده از ممبران اضافه می شود تا سختی آب به حد استاندارد برسد.البته استاندارد تصفیه آب بسته به این که اب تصفیه شده برای چه منظوری مورد استفاده قرار میگیرد ، متفاوت خواهد بود.

مرحله 6 :

نهایتا سختی آب بوسیله دستگاه کنترل کیفیت  (دستگاه سختی سنج ) ، پایش می‌شود. این آب بدون هیچ گونه ناخالصی ، کاملا آماد مصرف می‌باشد. البته دز صورتی که قرار باشد آب تصفیه شده به مصرف شرب برسد، به توصیه اداره بهداشت لازم است مقداری کلر به آب اضافه شود تا از رشد میکرو میکروارگانیسم های احتمالی در آب جلو گیری شود. و سپس وارد مخزن ثانویه ( مخزن محصول) که جهت ذخیره محصول تعبیه شده ، می شود .

قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی از مجموعه ای از قطعات مختلف تشکیل گردیده است که در ادامه با این قطعات آشنا می شویم .

شاسی دستگاه

شاسی یا بدنه دستگاه تصفیه آب صنعتی از جنس فلز یا استیل ساخته می شود. شاسی هایی که از جنس فلز ( کربن استیل ) ساخته می شوند با رنگ کوره ای یا رنگ اپوکسی رنگ آمیزی می شوند. همچنین در صورتی که محل نصب دستگاه در مناطق مرطوب باشد توصیه می شود به منظور جلوگیری از زنگ زدگی شاسی در دراز مدت ، فلز استیل استفاده شود . جنس استیل معمولا از استیل 304 یا 316 خواهد بود.

اندازه این شاسی ها در دستگاه های مختلف براساس حجم تولید و سایز دستگاه متفاوت است.

پمپ تغذیه

آب وارد شده به دستگاه تصفیه آب ، قبل از رسیدن به ممبران باید از چندین مرحله پیش تصفیه عبور کند . وظیفه پمپ تغذیه

این است که در صورتیکه حجم و فشار آب ورودی به دستگاه برای رسیدن به پمپ طبقاتی به حد کافی ( حداقل 2 بار ) نباشد ،

این فشار را افزایش داده تا حجم مناسبی از آب با حداقل فشار لازم در چرخه قرار گیرد .

پکیج تزریق آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت نوعی ماده شیمیایی است که برای جلوگیری از ایجاد رسوب استفاده می شود . پکیج تزریق آنتی اسکالانت با تزریق

حد نرمالی از این ماده شیمیایی به آب ، از تشکیل رسوب در ممبران ها و خراب شدن آنها جلوگیری می کند .

پمپ طبقاتی

پمپ طبقاتی که برای دستگاه های صنعتی استفاده می شود از خانواده پمپ های سانتریفیوژی است که در دو مدل افقی و عمودی

طراحی می شود و از لحاظ جنس بدنه ، به دو دسته چدنی و استنلس استیل تقسیم می شود.

دلیل استفاده از این مدل پمپ ها در دستگاه های تصفیه آب صنعتی این است که باتوجه به داشتن پروانه های متعدد فشار بسیار زیادی زا تولید می کنند که برای غلبه بر فشار اسمزی بسیار مناسب هستند.

فیلتر شنی

وظیفه اصلی فیلتر شنی در دستگاه تصفیه اب صنعتی حذف ذرات معلق در آب است و انواع آن به شرح زیر می باشد.

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فایبر گلاس ( FRP )

فیلتر شنی گالوانیزه

پرشر وسل

پرشر وسل یا وسل ممبران ( MEMBRANE PRESSURE VESSEL ) محفظه ای است که ممبران دستگاه تصفیه آب RO

در آن قرار دارد . جنس بدنه این محفظه معمولا فایبرگلاس یا همان FRP است اما استیل و PVC آن نیز موجود است .

علت استفاده از پرشر وسل از جنس فایبرگلاس ، ارزان تر بودن آن نسبت به مدل استیل و همچنین قدرت تحمل فشار بالا و کارایی مناسب می باشد.

هوزینگ میکرو فیلتر

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی معمولا از هوزینگ های استیل یا فایبر گلاس برای جایدهی فیلترهای الیافی پیش تصفیه استفاده می کنند.جامبو به عنوان پیش تصفیه استفاده می شود .

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران به عنوان مهمترین فیلتر در تصفیه آب می باشد. فیلتر های ممبران استفاده شده در دستگاه های صنعتی از جنس پلی آمید هستند و با ظرفیت های مختلف و در دو مدل دریایی و ممبران های لب شور ساخته می شوند.

ممبران های لب شور ( brakesh water ) برای تصفیه آب شهری یا آب چاه ها که TDS انها  زیر ده هزار باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

ممبران های دریایی (see water) همانگونه که از اسمشان پیدا ست برای تصفیه آب دریا که TDS آن بالای ده هزار باشد مورد استفاده می گیرد .

به طور معمول در دستگاه های تصفیه آب صنعتی از ممبران های سایز 4 اینچ یا 8 اینچ استفاده می شود .

پرشر سوییچ

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی این سوییچ ها از خشک کار کردن پمپ و همچنین از کار کردن دستگاه ها با فشار بیش از حد مجاز

جلوگیری می کنند .

روتامتر

روتامتر یک ابزار اندازه گیری است که برای اندازه گیری دبی یا سرعت جریان سیال استفاده می شود . روتامترها گاهی فلومتر یا

دبی سنج هم نامیده می شوند. روتامتر به صورت عمودی بر روی دستگاه نصب می شود و به هنگام وارد شدن آب ، توپ یا گویی که در داخل آن قرار دارد به سمت بالا حرکت می کند و از روی درجه بندی روتامتر ، میزان دبی خوانده می شود .در کل روتامتر ها در دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای اندازه گیری میزان جریان آب تولیدی و آب دور ریز استفاده می شوند.

تابلو برق

تابلو برق در دستگاه های تصفیه آب صنعتی معمولا از جنس فلز یا فایبرگلاس ساخته می شود و طبقات داخلی آن که قطعات برقی روی آنها نصب می شود ، از جنس پلاستیک هستند. در این تابلوها یکسری تجهیزات برقی قرار دارند که برای توزیع برق در قسمت های مختلف دستگاه و همچنین کنترل فرایند تصفیه دستگاه مورد استفاده می گیرند.

تابلو های برق دستگاه تصفیه آب صنعتی عموما در دو مدل ساده یا دیجیتالی ساخته می شوند.

شیربرقی

شیر برقی نوعی شیر صنعتی است که برای کنترل جریان مایع یا گاز استفاده می شود . باز و بسته شدن این نوع از شیرها توسط برق و نیروی مغناطیسی صورت می گیرد . شیر برقی در دستگاه تصفیه آب صنعتی وظیفه قطع آب را در ایستگاه مورد نظر دارد.

گیج فشار

معمولا در تمامی دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس از گیج فشار استفاده می شود . گیج فشار مورد استفاده در این دستگاه ها در دو مدل روغنی و خشک در بازار موجود می باشد . در گیج فشار های روغنی از روغن گلیسیرین استفاده می شود تا ارتعاشات عقربه نشانگر گرفته شود . با توجه به توضیحات اشاره شده می توان گفت که گیج های فشار روغنی دقت بسیار بالاتری نسبت به گیج های فشار خشک دارند . در دستگاه های تصفیه آب صنعتی معمولا از چند گیج فشار استفاده می شود.

سیستم شستشوی CIP

سیستم شستشوی CIP ( cleaning in plac ) برای شستشوی ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که زمان شروع به کار این سیستم توسط طراح دستگاه مشخص می شود . در دستگاه های تصفیه آب صنعتی معمولا از محلول آنتی اسکالانت برای شستشوی ممبران استفاده می شود و معمولا در یک جای مناسب از دستگاه ، مخزنی به عنوان مخزن CIP در نظر گرفته می شود.

لوله کشی ها و اتصالات

بخشی از لوله کشی ها و اتصالات دستگاه تصفیه آب صنعتی استیل بوده و بخش دیگر آن از جنس UPVC می باشد به این صورت که در قسمت های فشار بالا از لوله های استیل با جوشکاری آرگون و در قسمتهای فشار پایین از UPVC استفاده می شود.

خدمات پس از فروش شرکت زلال آب

در حال حاضر ، شرکت زلال آب از معدود مجموعه های است که تمامی مراحل طراحی ، ساخت ، نصب و خدمات پس از فروش انواع مختلف دستگاه های تصفیه آب صنعتی را  چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور اجرا می‌نماید . این شرکت با تکیه بر دانش فنی پرسنل خود و بهره مندی از علم روز در این زمینه توانسته است هم در تولید و هم در خدمات پس از فروش رضایت مشتریان خود را جلب نماید و کارنامه مثبتی ارائه کند.

شرکت زلال آب تولید کننده دستگاه های صنعتی

کلام آخر

همانگونه که در این مقاله اشاره شد ، انتخاب یک دستگاه تصفیه آب صنعتی یا همان آب شیرین کن صنعتی باید متناسب با نیاز مصرف کننده طراحی شود ضمنا بهترین نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاهی ست که براساس فناوری اسمز معکوس ساخته شده باشد.