دستگاه تصفیه آب از فیلترهای مختلفی تشکیل شده که هر کدام نقش به خصوصی راایفا می کنند. فیلترهای مرحله دوم و سوم به علت ساختارشان دارای دانه های کربنی هستند که وظیفه حذف مواد شیمیایی و طعم و بوی نامطبوع آب را بر عهده دارند. از این رو کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب و گرفتن آب سیاه بعد از نصب فیلتر از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. مطلبی که امروز در زلال آب منتشر شده یک آموزش کاربردی در جهت حفظ عملکرد خوب دستگاه تصفیه آب شما به شمار می رود.از آنجایی که دانه های کربنی موجود در این فیلترها در هنگام جابجایی به هم سابیده می شود، سبب ایجاد گرده های کربنی اضافی درون فیلتر می شود و نیاز به کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب دارد.

کربن فعال چگونه آلودگی ها را حذف می کند؟

دانه های کربنی به کار رفته در برخی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی به روش جذب سطحی آلودگی ها و مواد مضر شیمیایی آب مانند کلر و سموم شیمیایی و غیره را حذف می نمایند. پیش تر در محتوایی با عنوان کربن فعال موجود در فیلتر تصفیه آب چه چیزهایی را حذف می کند؟ اطلاعات کاملی در این خصوص به کاربران ارائه شده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

کربن فعال از یک منبع کربنی به دست می آید

کربن فعال از یک منبع کربنی به دست می آید. به عنوان مثال می تواند از چوب، بامبو، خاک اره، ذغال سنگ، نارس بید، پوسته نارگیل، زمین نفتی و انواع زغال سنگ استخراج شود. اما کربن معمولی با کربن فعال یکسان نیست.برای استفاده در تصفیه آب، ابتدا کربن باید “فعال شود”.

1. فعال سازی حرارتی

در فعال سازی حرارتی، ماده منبع با استفاده از گازهای داغ به کربن فعال تبدیل می شود. از این رو پس از قرار گرفتن در معرض گرما، معمولاً بخار برای کمک به باز شدن منافذ وارد آن می شود.

فعال‌سازی حرارتی معمولاً از طریق فرآیندی شامل کاهش رطوبت، کاهش مواد فرار، کربن‌سازی و عملیات بخار انجام می‌شود. این فرآیند در یک جو بی اثر با استفاده از گازهایی مانند دی اکسید کربن، نیتروژن یا آرگون انجام می شود.

2. فعال سازی شیمیایی

در فعال‌سازی شیمیایی، مواد شیمیایی قبل از فرآیند کربن‌سازی به مواد خام اضافه می‌شوند. به طور معمول، ماده شیمیایی مورد استفاده یک باز قوی، اسید یا نمک است. سپس این ماده در معرض گرما قرار می گیرد و به سرعت فعال می شود.

طبقه بندی کربن فعال

کربن فعال به طور کلی بر اساس اندازه، روش تهیه و کاربرد صنعتی طبقه بندی می شود. تولیدکنندگان، 150 نوع مختلف کربن فعال تولید کرده اند، اما ما هفت نوع متداول را در زیر فهرست کرده ایم:

1.کربن فعال گرانولی (GAC)

ذرات کربن فعال دانه‌ای بزرگ هستند، اما سطح خارجی کمتری نسبت به سایر انواع کربن فعال دارند. ذرات GAC برای جذب بخارات و گازها مناسب هستند زیرا به سرعت منتشر می شوند و اغلب در تصفیه آب استفاده می شوند.

2.کربن فعال پودری (PAC)

کربن فعال پودری دارای ذرات بسیار ریز است که از کربن آسیاب شده یا خرد شده تشکیل شده است. به طور کلی، ذرات PAC مستقیماً به واحدهای فرآیند دیگر، از جمله حوضه‌های مخلوط سریع، ورودی‌های آب خام و زلال‌کننده‌ها اضافه می‌شوند. آنها ذرات انتخابی برای فیلترهای کربن بلوک هستند.

3.کربن فعال اکسترود شده (EAC)

در فرآیند پیوند کربن فعال های پودری، شکل این مواد به استوانه ای و میله ای تغییر شکل داده و با اسم کربن اکتیو میله ای یا اکسترود شده به کار گرفته می شود. این دسته از مواد کربنی بیشتر برای جذب در فاز گازی تصفیه مورد استفاده قرار میگیرند. ذرات کربن فعال اکسترود شده در فیلترهای CTO استفاده می شوند که کلر، طعم و بو را حذف می کنند.

4.کربن آغشته شده

این ذرات کربن متخلخل حاوی چندین نوع ترکیبات غیرآلی اشباع شده مانند نقره و ید هستند. کربن فعال نقره ای اغلب به عنوان جاذب در تصفیه آب استفاده می شود و می تواند از رشد میکروب ها جلوگیری کند.

5. کربن فعال مهره ای (BAC)

BAC در زمین های نفتی تشکیل می شود. مشابه ذرات EAC، BAC به دلیل محتوای کم گرد و غبار و استحکام مکانیکی آن ارزش دارد. شکل کروی آن را برای کاربردهایی مانند تصفیه آب ایده آل می کند.

6. کربن بافته شده

کربن فعال را می توان در الیاف مصنوعی برای ایجاد پارچه کربن فعال بافته کرد. ماده نهایی دارای خواص فیلتر کربن است و در بسیاری از کاربردها مانند جذب بو و طعم آب استفاده می شود.

7.کربن فعال پلیمری

با کربن فعال پلیمری، ذرات کربن متخلخل با یک پلیمر زیست سازگار پوشیده شده است. این به کربن نهایی یک پوسته بیرونی صاف و قابل نفوذ می دهد که منافذ آن را مسدود نمی کند. کربن فعال پلیمری تا حد زیادی در همپرفیوژن، نوعی درمان پزشکی استفاده می شود.

کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب چه اهمیتی دارد؟

بنابراین بعد از تعویض و نصب فیلتر کربن فعال ذرات ریز کربن در آب خروجی دستگاه تصفیه آب دیده می شوند و رنگ آب را تیره می کندکه در این مرحله لازم است عملیات شستشو یا در اصطلاح کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب انجام شود که متاسفانه بسیاری از سرویسکاران دستگاه تصفیه آب این مهم را نادیده می گیرند. اما مسئله اصلی اینجاست که علیرغم اینکه این کربن ها خوراکی هستند، چرا باید شستشو شوند؟

اهمیت کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب

 

دلیل آن روشن است زیرا این دانه های کربنی وارد سایر فیلترهای تصفیه آب شده و عمر آن ها راکاهش می دهد. فیلتر ممبران منافذ بسیار ریزی (در حدود 0.001 میکرون) دارد و نقش ویژه ای را در حذف مواد مضر و تصفیه آب ایفا می کند که در صورت نفوذ ذرات کربن به آن عمر آن تحت تاثیر این ذرات ریز کربنی کم خواهد شد و در اصطلاح فیلتر ممبران پس از مدتی کیپ می کند. در این صورت هزینه گزافی را باید جهت تعویض فیلتر ممبران بپردازید. از این رو است که کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب اهمیت یافته است.

طبق آنچه که تاکنون ذکر شد، به علت وجود فیلترهای کربنی نیاز به گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب داریم. با اینکه این اقدام به صورت رایگان از سوی تکنسین های شرکت زلال آب صورت می گیرد، اما در صورتی که شخصا نسبت به تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود اقدام می کنید، لازم است آموزش لازم را برای کربن گیری دریافت نمایید.

دستورالعمل کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب

روش های مختلفی از سوی شرکت های مختلف تصفیه آب ارائه شده است که سعی شده در این مطلب به طور کامل بهترین روش کربن گیری فیلتر تصفیه آب توضیح داده شود.

1. پس از اینکه فیلتر UDF یا کربن فعال را درون هوزینگ شماره 2 قرار دادیم، آنرا با آچار مخصوصی تخلیه می کنیم و سپس دستگاه را روشن کرده و شیر ورودی آب را نیز باز می کنیم و همزمان یک پارچ یا یک ظرف مناسب را زیر هوزینگ شماره 3 می گذاریم.

2. پس از چند لحظه مشاهده خواهید کرد که آب سیاه کربن پودری وارد ظرف می شود. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب تا زمانیکه آب کاملا شفاف شود، صبر می کنیم. سپس دستگاه را خاموش کرده و آب ورودی را نیز قطع می کنیم و فیلتر سوم CTO یا کربن بلاک را درون هوزینگ شماره 3 قرار داده و آن را محکم می کنیم.

3. مجددا شیر آب ورودی را باز نموده و دستگاه را به برق وصل می کنیم.

روش دوم: کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب و گرفتن آب سیاه

البته با روش راحت تری نیز می توان کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب را انجام داد، بدین صورت که ابتدا فیلترهای شماره 1 و 2 و 3 را درون هوزینگ های مخصوص به خود قرار داده و آن ها را محکم می کنیم. سپس شیلنگ خروجی هوزینگ شماره 2 یا UDF را از محل اتصال به ورودی هوزینگ سوم جدا می کنیم و پس از باز کردن شیر ورودی آب و اتصال دستگاه تصفیه آب به برق، عملیات کربن گیری را انجام داده و در نهایت شیلنگ را در جای خود محکم می کنیم.

جمع بندی

امیدواریم که مطلب 2 روش کربن گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب و گرفتن آب سیاه مورد توجه شما قرار گرفته باشد، وبلاگ زلال آب موضوعات مختلفی را در دل خود جای داده که هر کدام خواندنی می‌باشند. بخش آموزش پر شده از موضوعات متنوع که به افزایش دانش شما در زمینه های مختلف کمک می‌کند. با اشتراک گذاری این مطلب در رسانه‌های اجتماعی دوستان خود را از این موضوع جذاب آگاه کنید. در پایان نظرات خود را با درج کامنت در مورد مسائل مطرح شده با ما در میان بگذارید.