09120169430

تاثیر فلزات سنگین بر سلامتی و منشاء آن ها

تاثیرات فلز سنگین بر سلامتی

فلزات سنگین یکی از عناصری هستند که در آب های آشامیدنی تصفیه نشده می توانند یافت شوند؛ این فلزات از هر نوعی که باشند می توانند تاثیرات بالقوه ای بر روی وضعیت سلامت افراد گذاشته و بیماری هایی نظیر : کاهش رشد اندامها، سرطان، اختلالات عصبی و اختلالات سیستم دفاعی را به همراه داشته باشند.

جیوه و سرب  به عنوان مثال یکی از همین عناصر اند و احتمال ابتلا به سندرم خود ایمنی را در فرد افزایش می دهند. در این بیماری سیستم دفاعی بدن برخی از سلولها و مولکولهای بدن را به اشتباه مضر و بیگانه تلقی کرده و به آنها حمله می کند.

برخی از عوارضی که وجود این دو عنصر فلزی سنگین در آب، می تواند در بدن افراد آن هم هر سنی ایجاد کنند عبارت اند از: بیماری های کلیوی، اختلالات در سیستم گردش خون، ناراحتی های عصبی و روماتیسم قلبی.

زلال آب

فلزات سنگین بیشترین تاثیر خود بر سلامتی را در رشد و نمو افراد می گذارند. یکی از مهمترین مراحل رشد هر انسان، در دوره ی جنینی است که جنین باید سریعا رشد کند. در دوران خردسالی نیز رشد بدن سرعت خیلی بالایی دارد و این سرعت رشد بسیار حائز اهمیت است.

آب آشامیدنی حاوی این فلزات رشد جنین و رشد طبیعی نوزاد خردسال را کند می کند. در صورت استفاده ی مداوم و زیاد از آب آشامیدنی که در خود عناصر سرب و جیوه دارند، باعث اختلالات در حافظه، آسیب دیدن سیستم عصبی، تشنج و نیز بیش فعالی در کودک می شود.

در موارد وخیم تر فلزات سنگین صدمات جبران ناپذیر مغزی را باعث می شوند. کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض خطرات ناشی از فلزات سنگین در آب و غذا هستند زیرا نسبت به وزن بدنشان آب و غذای بیشتری مصرف می کنند.

فلزات سنگین جیوه و سرب در آب و تاثیرات آن بر سلامت و منشا آن 2

منشا ورود این فلزات می تواند فاضلاب های شهری و پساب ها و زباله های صنعتی باشند. افزایش جمعیت شهرنشین و افزایش روزافزون زباله های تولید شده که تفکیک و بازیافت نمی شوند و به همان شکل در طبیعت رها می شوند، حجم زیادی از این فلزات و عناصر را به طبیعت رها کرده و این فلزات و عناصر پس از رها شدن به حال خود، به شکل های مختلفی وارد چرخه ی توزیع آب می شوند.

به عنوان مثال گاه این فلزات از طریق خاک به آب های زیرزمینی وارد شده و سپس وارد چرخه ی آب مصرفی خانوار می شوند، از سوی دیگر می توانند مستقیما وارد آب رودخانه ها شده و به چرخه آب وارد شوند.

دستگاه های تصفیه ی آب اسمز معکوس امروزه تقریبا ۹۰ تا ۹۸ درصد این عناصر را از بین می برند و جای هیچ نگرانی از بابت تهیه ی آب آشامیدنی سالم نیست.

[bws_pdfprint display="print"]
اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.