مخزن یکی از ملحقات دستگاه تصفیه آب است که به منظور ذخیره آب طراحی و تولید گردیده است. شاید برخی افراد به علت ظاهر مخزن یا فضایی که توسط آن اشغال می شود، از وجود آن ناراضی بنظر برسند. اما زمانی به اهمیت نقش مخزن پی میبریم که بدانیم در دستگاه تصفیه آب مجهز به فناوری اسمز معکوس باتوجه به اینکه منافذ فیلتر ممبران بسیار ریز می باشد(0.0001میکرون) خروجی آب تصفیه شده قابل توجه نیست.

به عنوان مثال در دستگاه تصفیه آب خانگی حدود 10 دقیقه طول می کشد تا یک لیتر آب تولید شود، بنابراین دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیاز به مخزن برای ذخیره سازی دارد تا بتواند آب مورد نیاز را با فشار لازم در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

از آنجایی که ممکن است قبل از مصرف، آب مدتی درون آن راکد بماند، لذا این جزء از دستگاه تصفیه آب بایستی آنتی باکتریال باشد و گواهینامه های بهداشتی از جمله NSF و WATER QUALITY را به همراه داشته باشد و مواد به کار رفته در آن از کلاس غذایی(FOOD GRADE) باشد.

مخزن تانک پک از جمله باکیفیت ترین مخازنی که در شرکت زلال آب ارائه می شود و توانسته تمامی استانداردهای بهداشتی آب را کسب نماید.

عملکرد تمامی مخازن موجود در بازار یکسان است. در مخاطن ذخیره دستگاه تصفیه آب خانگی، یک دیافراگم در وسط مخزن قرار دارد و مخزن را به 2 بخش تقسیم می نماید؛

  • بخش ذخیره آب
  • بخش هوای فشرده

در واقع بخش هوای فشرده بدین منظور طراحی گردیده تا خود مخزن بدون استفاده از مکانیزم های پیچیده، آب را تا آخرین قطره و با فشار مناسب در دسترس قرار دهند.

اکنون به بررسی افت فشار مخزن دستگاه تصفیه آب میپردازیم:

  • دیافراگم سوراخ شده باشد و مخزن معیوب شده باشد؛

در این حالت آب وارد بخش هوای فشرده می شود و مخزن بیش از اندازه سنگین می شود. برای بررسی مخزن، هنگامی که در حالت پر قرار دارد، قسمت ورودی هوای آن را چک نمایید. به این ترتیب که با سوزن قسمت ورودی هوا را فشار دهید تا مقداری هوا خارج شود. اما اگر اینگونه نبود و به جای هوا، آب از آن خارج شد، مخزن دستگاه شما سوراخ شده است. در این حالت مخزن قابل تعمیر نخواهد بود و حتما باید مخزن دیگری را جایگزین نمود.

همچنین از یک روش تجربی دیگر نیز می توان به سوراخ بودن مخزن دستگاه تصفیه آب پی برد. بدین صورت که  مخزن دستگاه تصفیه آب را کمی از زمین بلند می کنید. اگر احساس کردید مخزن بیش از حد نرمال سنگین شده است به طور قطع کل مخزن از آب پر شده و به طور کامل فشار هوای آن تخلیه شده است و مخزن سوراخ است.

ضمنا در مواقعی اگر تایم پر شدن مخزن دستگاه به بیش از 60 دقیقه رسید، احتمالا مخزن تصفیه آب خانگی دچار مشکل شده است. درصورتیکه دستگاه تصفیه آب شما شامل گارانتی باشد شرکت فروشنده موظف است مخزن شما را تعویض نماید.

 

علت افت فشار مخزن

 

  • بعد از مدتی فشار هوای درون بخش هوای فشرده کاهش پیدا کرده است.

در این حالت، با گذشت زمان فشار هوای درون مخزن کاهش یافته و نیاز به افزایش فشار هوا از طریق تلمبه هوا دارد. از نشانه های معمول این حالت است که با برداشت مقداری حدود 2 لیتر آب، فشار آب خروجی دستگاه تا حد زیادی کاسته می شود. همچنین اگر شیر ورودی را ببندیم و شیر سینک را به منظور تخلیه کامل مخزن باز کنیم این عمل به صورت ناقص صورت گرفته و مقداری آب درون آن باقی می ماند. به علاوه اگر مخزن را بررسی کنید، خواهید دید که مقدار زیادی آب درون مخزن است و هنوز سنگینی قابل توجهی دارد.

اما جای نگرانی وجود نخواهد داشت، زیرا شما با استفاده از یک تلمبه هوا به راحتی قادر به شارژ مجدد آن خواهید بود و نیاز به تعویض مخزن نخواهید داشت.

مد نظر داشته باشید که فشار نرمال مخزن 7 psi یا 0.5 بار است. اگر آب تولیدی دستگاه آب تصفیه کن شما دچار افت فشار شده است جهت تعویض مخزن تصفیه آب می توانید با کارشناسان شرکت زلال آب ارتباط برقرار نمایید تا تکنسین های فنی شرکت در اسرع وقت اقدام به تعویض یا تعمیر مخزن دستگاه تصفیه آب شما نمایند.

شرکت زلال آب به عنوان یکی از پیشروترین فعالان حوزه تصفیه آب شیراز همواره به دنبال طرح مطالب آموزشی دستگاه تصفیه آب می باشد و خدمات نوینی را به مشترکین خود ارائه می دهد.