مخازن اف آرپی frp  (fiber reinforced polymer) نوعی مخزن کامپوزیتی متشکل از الیاف تقویتی هستند که توسط یک ماده پلیمری احاطه می‌شوند. در ساخت لایه داخلی این مخازن از پلیمر پلی اتیلن (PE) و در ساخت لایه های خارجی آن از فایبر گلاس استفاده شده است .مخازن  frp  کاربرد  گسترد های  در صنایع مختلف دارند که یکی از مهمترین آنها، صنعت آب و فاضلاب محسوب می‌شو د. این مخازن کیفیت بالایی دارند، اما باید به صورت دور ه ای تمیز و سرویس شوند. آموزش بکواش و تعویض مواد مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از مهمترین مباحث در این حوزه است.

چرا مخازن frp تا این حد محبوب هستند؟

مخازن دوجداره frp به دلیل مواد به‌کاررفته در آن‌ها مزایای بسیار و کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارند. جداره داخلی پلی‌اتیلنی، آنها را در برابر انواع مواد اسیدی و خورنده مقاوم کرده است و جداره کامپوزیتی خارجی آن که از الیاف شیشه و رزین اپوکسی یا پلی‌استر بهره برده است، مخزن را در برابر ضربه‌های خارجی مقاوم می‌سازد.

این مخازن قیمت و وزن کمتری نسبت به همتایان فلزی دارند، زنگ نمی‌زنند، رسانای جریان الکتریکی نیستند و مقاومت بالایی در برابر فشار، خوردگی، حرارت و تغییرات آب‌وهوا دارند. این مخازن به‌دلیل طول عمر بسیار بالا و پوشش frp خود در صنایعی مانند نفت و گاز، شیمیایی، آب و فاضلاب، معدن، تولید برق و غذا و نوشیدنی کاربرد گسترده دارند.

2538 202108071635024097

یکی از مهمترین موارداستفاده از مخازن اف آرپی frp در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی است.و عملکرد درست آن، نقش مهمی در افزایش عمر فیلتر ممبران صنعتی خواهد داشت. درست آن  شما به‌عنوان کاربر این مخازن، باید آموزش تعویض مواد مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی را گذرانده باشید و به‌خوبی از مخازن مراقبت کنید تا همچنان بازدهی بالا داشته باشند.

نحوه عملکرد مخازن frp در تصفیه آب صنعتی

مخازن frp عمدتا در واحدهای ذخیر ه ساز ی و تصفیه آب آشامیدنی مورداستفاد ه قرار می‌گیرند. با توجه به ویژگی هایی مانند سبکی، راحت بودن حمل و نقل، طول عمر و مقاومت بالا، مهمترین کاربرده ای این مخازن در تصفیه آب صنعتی است.در سیستم های تصفیه آب صنعتی معمولا دو ماده در این مخازن قرار می‌گیرند.

شن سیلیس مخازن اف آرپی frp

ماده اول، شن سیلیس  است که از آن با نام فیلتر شنی هم یاد می‌شو د. وظیفه فیلتر شنی گرفتن گل ولای وذرات معلق موجود در آب و تحویل آب سالم و تمیز است. آب ورودی به مخزن از شن سیلیس عبور میکند و ذرات معلق و گل ولای آن بین لایه های سیلیس گیر میافتد. در صورتی که مخزن به صورت مولتی مدیا مورد استفاده قرار گیرد، این ماده در قسمت پایین مخزن قرار می‌گیرد و هر پنج سال یکبار نیاز تعویض خواهد داشت.

Untitled 1

سیلیس مورداستفاده در فیلترهای شنی frp باید متشکل از چهارلایه با دانه‌بندی‌های مختلف باشد. باید در این موارد، از سیلیس خلوص بالا در حد 95 درصد استفاده شود. دانه‌بندی سیلیس به شرح زیر است:

  • شماره یک: قطر بین 0.5 تا 1.5 میلی متر
  • شماره 2: قطر بین 2 تا 3.5 میلی متر
  • شماره 3: قطر بین 4 تا 8 میلی متر
  • شماره 4: قطر بین 8 تا 12 میلی متر

درصورتی‌که با آموزش تعویض مواد مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی آشنا باشید، حتما می‌دانید که هر چه بستر شنی شما دانه‌بندی ریزتری داشته باشد، تصفیه آب بهتری انجام می‌شود. اما به انرژی پمپاژ بیشتری هم برای انتقال سیال نیاز خواهید داشت.

کربن فعال مخازن frp

ماده دومی که در این مخزن مورد استفاده قرار میگیرد، کربن پودری یا کربن فعال است. این ماده در قسمت بالایی مخازن مولتی مدیا تعبیه می‌شود و وظیفه اش تصفیه نهایی و  گرفتن کلر و مواد آلی آب و تحویل آب بیرنگ، بی بو و تمیز است. در مخازن frp، بستر کربن در قسمت بالایی مخزن قرار می‌گیرد و آب با سرعت خطی مناسبی از آن عبور میکند.

Untitled 2

کربن فعال جذب بالایی دارد؛ بنابراین باگذشت زمان، سطح کربن مخزن از ناخالصی ها اشباع خواهد شد که معمولا باید سالی یکبار تعویض و احیا شود.  البته روش دقیقتر این است که تست کلر گرفته شود و درصورتیکه کربن قابلیت جذب کلر را از دست داده باشد، باید کربن بسرعت تعویض شود.

در بیشتر موارد از این دو ماده به صورت همزمان در مخازن استفاده می‌شود؛ اما در شرایطی ممکن است تنها یکی از آنها مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال ، ممکن است در شرایط خاصی اولویت شما تنها گرفتن کلر یا گل و لای باشد که به ترتیب مخزن frp نقش فیلتر کربنی یا فیلتر شنی را خواهد داشت.

نکته مهم در این زمینه، آموزش بکواش و تعویض مواد مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی است. اگر این آموزش ها را گذرانده باشید، به راحتی این امکان را دارید تا در بازه های زمانی مختلف مخازن را تمیز کنید و درصدبازدهی و عملکرد آ نها را بالا نگه دارید.

آموزش شستشو و تعویض مواد مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی

مخازن frp در سراسر لایه‌های داخلی غیرمتخلخل هستند؛ بنابراین ضدعفونی‌کردن آن‌ها آسان است و رشد باکتری‌ها و آلاینده‌ها در این مخازن بسیار محدود خواهد بود. بااین‌حال، تمیزکردن بسترها و تعویض دوره‌ای مواد آن‌ها بسیار اهمیت دارد. به این‌کار، back wash یا احیا گفته می‌شود که اصول خودش را دارد.

pre filters system iron manganese filters list

روش اصولی تشخیص زمان بک‌واش، بر اساس افت فشار فیلتر خواهد بود. در قبل و بعد فیلتر دو گیج قرار داده است که بررسی شرایط آن‌ها، میزان افت فشار را مشخص خواهد کرد. معمولا زمانی که اختلاف فشار ورودی و خروجی 15 PSI شود باید بک‌واش را انجام دهید.

آموزش بکواش و تعویض مواد مخزن frp بطور خلاصه بشرح زیر خواهد بود:

آموزش شستشو یا بکواش مخزن frp

برای انجام عملیات بک واش یا احیای مواد  داخل مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی، باید ابتدا پمپ آ ب را خاموش کنید، سپس شیر فیلتر تعبیه شده بالای مخزن را در حالت بکواش قرار دهید و سپس پمپ را روشن کنید. در این صورت، آب از پایین وارد مخزن می‌شود و به سمت بالا حرکت میکند. زمانی که آب در جهت معکوس به فیلترها فشار وارد کند، آلودگیهای گیر افتاده در تاروپود آن ها راحت تر خارج می‌شوند. مدت زمان لازم برای ورود و خروج آب بین 3 تا 5 دقیقه خواهد بود. البته بهتر است پس از اتمام بکواش ،مجددا آب از بالا باز شود و از پایین تخلیه شود تا مخزن کاملا تمیز شود و پس از آن در مدار قرار گیرد.

 این روش، اقدام اولیه برای تمیزکردن مخزن و مواد خواهد بو د. اما درصورتیکه این مواد بسیار آلوده باشند، احتمالا باید مخزن را کاملا تخلیه کنید و در نهایت دوباره بسترهای شنی یا کربنی جدیدی در آن بریزید.

download 1

آموزش تعویض مواد داخل مخزن frp

عملیات تعویض مواد داخل مخزن frp دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولا زمانی  شروع میشودکه مواد داخل مخزن کارایی خود را از دست داده باشند یا اینکه طبق برنامه زمانبندی ،دوره زمانی تعویض آنها فرا رسیده باشد. حال اگر فقط بخواهید کربن را تعویض کنید، بایستی شیر بالای مخزن را بازکنید تا آب از بالا وارد شو د و بستر کربنی را در برگیرد.سپس با استفاده از یک شلنگ ساکشن، آب ورودی و کربن آلوده را بدون برخورد به سیلیس از مخزن خارج می‌کنید و درآخر کربن جدید را درون مخزن میریزید.

c80d65fe77043e112940c906c9e2107a

 

اما درصورتیکه قصد تعویض سلیس را داشته باشید؛ لازم است که در ابتدا اتصالات و همچنین شیر بالای مخزن را باز کنید و سپس مخزن را برعکس نموده و آنرا تخلیه نمایید.پس از تخلیه مخزن مجددا آن را به حالت عادی برگردانده و اتصالات را بسته و مجددا شارژ کنید.

چرا آموزش  بکواش و تعویض مواد مخزن اف آرپی frp دستگاه تصفیه آب صنعتی مهم است؟

باتوجه به نوع عملکرد این مخازن، تمام املاح، آلودگی ها و  گل و لای آب در بسترهای شنی و کربنی به دام میافتند و آب تمیز از مخزن خارج می‌شود. بعد از مدتی آلودگی ها تمام منافذ و سطوح این بسترها را پر می‌کنند و ممکن است دو اتفاق رخ دهد. در حالت اول فشار آب کم می‌شود یا اینکه آب اصلا از این بسترها عبور نمی کند در حالت دوم ،فشار آب باعث جدا شدن تمام آلودگی ها از این دو بستر می‌شود و آب خروجی آلوده تر از قبل خواهد شد.

WhatsApp Image 2019 09 26 at 2 04 21 PM

 

با توجه به این موارد، شما باید به صورت دور ه ای، مواد مخزن را تمیز یا به طور کلی تعویض کنید تا کارایی خود را حفظ کند و آب را با کیفیت بالایی تمیز کند. در صورتیکه تعویض به موقع انجام نگیرد، این بسترها دچار فساد داخلی خواهند شد و تبدیل به منبع و منشا انتشار آلودگی و جلبک می‌شوند.

جمع‌ بندی آموزش بک واش و تعویض مواد مخزن frp

آموزش بکواش یا شستشوی تعویض مخزن اف آر پی دستگاه تصفیه آب صنعتی برای هر کسی که با این مخازن سروکار دارد حائز اهمیت است. یکی از اصلی‌ترین دلایل افت راندمان و آسیب و خرابی مواد فیلتراسیون مانند کربن فعال و شن سیلیس، عدم شست‌وشو و تعویض به‌موقع آن‌ها است. این موارد باعث آسیب به فیلترها، افت فشار آب و کاهش کیفیت آب خروجی خواهد شد که نه‌تنها هزینه‌های تعمیر زیادی روی دست شما می‌گذارد، بلکه از نظر بهداشتی هم خطرآفرین است.