یکی از رایج ترین سوالات در مورد نگهداری دستگاه تصفیه آب، روش نگهداری آن در زمان مسافرت می باشد. در واقع پس از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید، حفظ و نگهداری آن می باشد که موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود. در این مقاله 3 اقدام لازم روی دستگاه تصفیه آب خانگی در هنگام سفر را مورد بررسی قرار می دهیم.

1-درصورتیکه سفر کمتر از یک هفته طول بکشد

اگر قصد خروج از منزل به مدت یک هفته را دارید، بهتر است انشعاب آب و برق دستگاه تصفیه آب را قطع نمایید. زیرا در موارد بسیار مشاهده شده است که به دلیل نشت آب و یا اتصال برق خسارت های جبران ناپذیری به خانه و وسایل داخل خانه وارد شده است. با توجه به اینکه مدت زمان سفر کوتاه می باشد، غیر از دو مورد گفته شده اقدام دیگری لازم نیست.

2-درصورتیکه سفر بیش از یک هفته طول بکشد

با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب کلر را حذف می نماید بنابراین در صورت عدم استفاده طولانی مدتتر از تصفیه آب، امکان ایجاد آلودگی میکروبی در دستگاه، فیلتر ها و مخزن وجود دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل می توانید موارد زیر را انجام دهید:
شیر ورودی آب را بسته و برق دستگاه را نیز قطع نمایید. سپس شیر برداشت را باز نموده و تا زمان تخلیه کامل آب، باز بگذارید.
نکته: توجه داشته باشید که از تخلیه کامل آب از فیلتر ها بپرهیزید، چرا که خشکی فیلتر ها موجب خراب شدن آنها می شود. در هنگام استفاده مجدد از دستگاه تصفیه آب خانگی، اجازه دهید مخزن کاملاً پر شود و پس از آن به صورت کامل آب را از شیر برداشت تخلیه نمایید. سپس اجازه دهید مخزن دوباره پر شود و پس از آن از آب دستگاه استفاده نمایید.

home water filtration system price

3-در صورتیکه سفر بیش از سه ماه طول بکشد

اگر در مدت زمان طولانی و چندین ماه از دستگاه تصفیه آب خانگی خود استفاده نکنید، فیلتر ها کارایی خود را از دست میدهند و نیاز به تعویض آنها می باشد. اما با رعایت نکاتی می توان از سلامت دستگاه محافظت نمود. در صورتیکه نکات ذکر شده را رعایت نمایید می توانید فیلتر هایی که زمان زیادی استفاده نشده را مجددا استفاده نمایید. در چنین شرایطی لازم است کلیه اتصالات دستگاه باز شود، بنابراین محل اتصال لوله ها و فیلتر ها را به خاطر بسپارید.

اکنون آب ورودی دستگاه تصفیه آب خانگی و شیر مخزن را ببندید و شلنگ مخزن را از فیلتر پست کربن باز نمایید و آن را به ورودی پمپ که قبل از فیلتر ممبران تعبیه شده است، وصل نمایید. سپس شیر مخزن را باز نموده تا پمپ فعال شود. آب تصفیه شده موجود در مخزن به وسیله پمپ از فیلتر ممبران و پست کربن عبور می کند و خارج میشود.(در واقع این کار موجب شستشوی فیلتر ممبران و جلوگیری از ایجاد رسوب در آن می شود).

featured image water filter.jpeg

پس از آن دستگاه را به حالت اولیه خود برگردانید و اجازه دهید آب دستگاه کاملاً تخلیه شود. سپس کل فیلتر ها را باز نموده و خشک نمایید و همچنین محفظه های آنها را نیز تمیز کنید. توجه داشته باشید به این دلیل که فیلتر ممبران در صورت خشک بودن خراب می شود، نگهداری از آن نسبت به سایر فیلترها سخت تر می باشد و اگر خیس باشد دچار آلودگی می شود.

بنابراین می‌توانید برای نگهداری بهتر از فیلتر ممبران آن را به صورت خیس درون کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری نمایید.البته اگر بتوانید درون کیسه پلاستیکی حاوی ممبران را از آب مقطر یا آب تصفیه شده پر نمایید، ممبران سالمتر خواهد ماند. همچنین برای اینکه لوله ها دچار آلودگی نشوند می توانید با استفاده از پمپ باد یا تلمبه آنها را خشک نمایید.

3 اقدام لازم روی دستگاه تصفیه آب خانگی در هنگام سفر

فرآیند استفاده مجدد از دستگاه تصفیه آب خانگی

در زمانی که قصد استفاده مجدد از دستگاه تصفیه آب خانگی خود را دارید، تمامی اجزا را به حالت اولیه خود برگردانید و دو بار مخزن را پر نموده واجازه دهید آب به صورت کامل تخلیه شود.
در مرحله سوم می توانید از آب دستگاه تصفیه آب استفاده کنید. همچنین اگر متوجه خرابی هرکدام از فیلتر ها شدید، بایستی نسبت به تعویض آنها اقدام نمایید.

دو نکته مهم:
نکته اول:
توصیه میکنیم برای راه اندازی مجدد دستگاه تصفیه آب خود از یک تکنسین با تجربه استفاده نمایید. زیرا آبی که از دستگاه تصفیه آب برای نوشیدن استفاده می شود، مستقیما با سلامتی شما سروکار دارد.

بنابراین ضروری است که تست های متعددی روی دستگاه انجام شود تا از سلامت آب آن اطمینان حاصل گردد.
درصورتیکه نیاز به سرویس کار داشته باشید، می توانید از تکنیسین های حرفه ای شرکت زلال آب استفاده نمایید. برای این کار کافیست که با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید یا اینکه درخواست خود را در بخش خدمات سایت ثبت نمایید. برای ثبت درخواست خدمات اینجا را کلیک کنید.

نکته دوم:
با توجه به اینکه نشتی آب می تواند خسارت های جبران ناپذیری بر جای گذارد، پیشنهاد میکنیم روی دستگاه تصفیه آب خود یک قطعه مخصوص به نام نشتی یاب نصب کنید تا برای همیشه نگرانی شما در این زمینه رفع شود. برای خرید نشتی یاب اینجا کلیک کنید.