تصفیه آب و حذف نیترات با استفاده از دستگاه تصفیه آب

امروزه میزان آلودگی های موجود در آب به مرز خطر رسیده و نیاز به دستگاه تصفیه آب بیش از پیش احساس می شود. نیترات (NO3) یکی از مواد خطرناکی است که  به علت حلالیت بالا به مقدار زیادی درون آب وجود دارد.

آلاینده های صنعتی با رشد روزافزون جمعیت شهرهای بزرگ در حال افزایش است.  زباله های صنعتی، انسانی و حیوانی به علت دفع نامناسب وارد خاک می شوند. اما از آنجایی که خاک قادر به نگهداری این مواد نمی باشد به سفره های زیرزمینی می ریزند و سبب آلودگی آب می شوند.

نیترات جزو آلاینده های خطرناکی است که به علت نداشتن بو و طعم به راحتی قابل تشخیص نیست. همچنین به علت ریز بودن و حلالیت بالا، روش های معمول تصفیه آب قادر به حذف این ماده ی بیماری زا نخواهند بود.

تصفیه آب و حذف نیترات با استفاده از دستگاه تصفیه آب

با توجه به بررسی هایی که از سوی سازمان جهانی بهداشت صورت پذیرفته حداکثر میزان مجاز نیترات 50 میلی گرم در هر لیتر اعلام گردیده است که در صورت تجاوز از این مقدار بدن دچار بیماری شده و اولین عارضه آن مسمویت خفیف با نیترات می باشد. از علائم این مسمومیت میتوان به سردرد، خواب آلودگی و اشکال در تنفس اشاره نمود. همچنین در تیرگی پوست ناحیه دور چشم و دهان نیز اثرگذار است.

در صورتی که نیترات وارد بدن شود، آهن هموگلوبین را اکسید نموده و ظرفیت اکسیژن رسانی هوگلوبین را کاهش می دهد. بنابراین اکسیژن کافی به بافت های بدن نخواهد رسید و سبب مرگ سلول های آن می شود.

از سوی دیگر در تحقیقات اخیر بعمل آمده از سوی محققان نیترات به عنوان ماده ای سرطان زا شناخته شده و میزان احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و تاکید بر عدم مصرف فرآورده های همچون سوسیس و کالباس نیز به علت وجود نیترات و نیتریت در آن ها می باشد.

مواد شیمیایی موجود در آب نظیر نیترات به راحتی قابل حذف نیستند و برای رفع آلودگی باید به روش های پیشرفته تصفیه آب متوسل شد.

روش های مختلفی برای حذف نیترات از قبیل اسمز معکوس، مبادله یونی، نیترات زدایی بیولوژیکی، نیترات زدایی با احیای ماتالیکی، نیترات زدایی شیمیایی و الکترودیالیز مرسوم هستند.

اما در ادامه سه روش موثر و عمده برای حذف نیترات به اختصار آورده شده است که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم؛

مبادله یونی

در این روش رزین های آنیونی قوی سبب تغییر آرایش آب و نمک زدایی وهمچنین حذف نیترات از آب می شوند. در واقع از بازیگران اصلی این فرایند تصفیه آب، دو یون به صورت آنیون و کاتیون هستند.

در واقع نیترات با رزین های آنیونی حذف می گردد. روش مبادله یونی برای حذف نیترات از آب های زیرزمینی که دارای مقادیر کمی از ترکیبات آلی محلول می باشند و در مقیاس های کوچک وجود دارند، به صرفه بوده و فرایند تصفیه آب را به خوبی انجام می دهد.

در آب های دارای مواد آلی و مواد معلق با غلظت بالا، روش مبادله یونی بهره وری کافی را نداشته و نتایج خوبی به همراه ندارد. همچنین با توجه به اینکه لازم است رزین با نمک احیا شود، باعث افزایش سدیم و پتاسیم می شود.

رقیق سازی

در این روش تصفیه آب، آبی که دارای مقادیر بیش از حد مجاز نیترات می باشد با آب بدون نیترات مخلوط می شود تا غلظت کلی آن کاهش یابد. این روش آنچنان که باید دارای اعتبار نیست و بیشتر جهت آب مصرفی دام ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اسمز معکوس

روش اسمز معکوس به عنوان جدیدترین فناوری تصفیه آب در زمان مصرف معرفی شده است. در این روش آب با فشار از میان یک غشای نیمه تراوا عبور می کند که مواد شیمیایی خطرناک، باکتری ها و عوامل بیماری زای بسیار کوچک(حدود 0.0001میکرون) در پشت غشا باقی می مانند و اصطلاحا فیلتر می شوند.

اسمز معکوس، املاح و سختی آب را تا حد بسیار بالایی کاهش می دهد و تمامی آلاینده های شیمیایی را حذف می نماید. راندمان این روش در حدود 99 درصد گزارش شده است و از آن به عنوان موثرترین روش تصفیه آب دربرندهای مختلف دستگاه تصفیه آب استفاده می شود.

باید اضافه کنیم که روش فوق قابل اطمینان ترین روش تصفیه آب برای افرادی است که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند، زیرا تمامی عوامل بیماری زا در روش اسمز معکوس حذف می گردند.

 

اما به راستی اهمیت نوشیدن آب سالم بر چه کسی پوشیده است؟آیا می توان آن را نادیده گرفت؟

دستگاه های مجهز به فناوری اسمز معکوس امروزه نقش انکارناپذیری در زندگی صنعتی بشر ایفا می نمایند و سبب حفظ سلامت خانواده می شوند.

دستگاه تصفیه آب به علت دارا بودن فیلتر مینرال، املاح مورد نیاز بدن را به آب اضافه می کند و نشاط را به سلول های بدن باز می گرداند.

شرکت بازرگانی زلال آب به عنوان یکی از فعالان حوزه تصفیه آب شیراز خدمات نوینی را در سراسر کشور ارائه می نماید و با راه اندازی فروشگاه اینترنتی و امکانات به روز در جهت افزایش رضایتمندی مشتریان خود گام بر میدارد.

توضیحات تخصصی در مورد انواع مختلف دستگاه تصفیه آب در فروشگاه اینترنتی زلال آب ذکر شده و با مقایسه محصولات به راحتی می توان نسبت به خرید اینتزنتی اقدام نمود. جهت مشاهده انواع دستگاه تصفیه آب به لینک روبرو مراجعه فرمایید>> دستگاه تصفیه آب