رئیس سازمان غذا و دارو درباره ناگفته‌های آلودگی آب دماوند گفت: آلودگی با منشأ “فاضلاب انسانی”، علت لغو پروانه آب معدنی دماوند بود که اسناد آزمایش‌ها را نیز منتشر می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پی تشکیل کنفرانس خبری توسط مسؤلان آب دماوند که در آن مدعی سلامت محصولات خود شدند، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو ، ناگفته‌های مهمی از این پرونده را افشا کرد.

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید دوباره بر آلوده بودن آب‌های تولیدی شرکت دماوند در آزمایش‌های انجام گرفته از سوی این اداره اظهار کرد: در آزمایش‌هایی که در شهریور ماه بر روی آب‌های تولیدی این شرکت انجام شد مشخص شد که آب‌های این شرکت به میکروب “سودوموناس” آلوده است.

دیناروند ادامه داد: وقتی نتیجه آزمایشات وجود چنین میکروبی را در آب‌های تولیدی نشان دهد این یعنی شرایط تولید مشکل داشته و باید به سرعت اصلاح شود و لذا به همین منظور دستور توقیف این محصول داده و اعلام شد تا هرچه سریع تر مسؤلان این شرکت نسبت به رفع آلودگی‌های میکروبی اقدام کنند.

وی ادامه داد: علی رغم ارائه دستور توقف تولید این شرکت دستور فوق را به خوبی اجرا نکرد و اقدام به توزیع محصولات خود در بازار کرد که در نهایت دستور پلمپ خط تولید صادر شد.

آلودگی  به فاضلاب انسانی از سوی آزمایشگاه تایید شد

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بعد از مدتی مسؤلان این شرکت به ما اعلام کردند که مشکلات مرتفع شده و آماده تولید هستیم که دوباره بازرسان ما با حضور در کارخانه اقدام به نمونه گیری از آب کردند که متاسفانه این بار وجود میکروب ایکولای در چاه منشاء تولید آب این کارخانه از سوی آزمایشگاه تشخیص داده شد.

به گزارش “وبدا” دیناروند ادامه داد: وجود میکروب ایکولای در آب نشان دهنده آلوده بودن آب به فاضلاب انسانی است و لذا بعد از مشخص شدن این نتایج سریعاً پروانه تولید آب معدنی دماوند تعلیق شده و این شرکت ملزم به طی فرایندهای میکروب زدایی شد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: هم اکنون نیز بعد از پاکسازی خط تولید و اصلاحات دیگر فقط اجازه تولید آب آشامیدنی و نه آب معدنی به این شرکت داده شد.

دیناروند در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آب معدنی چه فرقی با آب آشامیدنی دارد، گفت: در تولید آب معدنی به دلیل داشتن سرچشمه سالم تصفیه ای انجام نمی‌شود ولی در آب آشامیدنی باید حتماً تصفیه آب و سالم سازی انجام شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی مکاتباتی که با مسئولان شرکت آب دماوند انجام گرفته است و همچنین نتایج آزمایش‌های انجام شده در این آب‌ها به طور مستند در آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت موجود است و به زودی در اختیار خبرنگاران قرار خواهد گرفت.