09120169430

بحران کم آبی به روایت تصویر!

تصفیه آب

بحران کم آبی به روایت تصویر!

مسئله برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در سال های اخیر کشور را وارد فاز جدیدی از خشکسالی نموده است. در حال حاضر کاهش ذخیره آب سدها به علت کاهش نزولات جوی و عدم مصرف بهینه و پیرو آن کاهش تولید برق، که موجب قطع مکرر برق در سراسر کشور می گردد، شدت بحران کم آبی را برای همگان ملموس ساخته است.

بیشتر آب مصرفی کشور در حوزه کشاورزی صرف می شود و با توجه به اینکه کشاورزی در ایران هنوز به شیوه سنتی صورت می پذیرد، ذخایر عظیمی از آب را در این سال ها از دست داده ایم. همچنین مصرف بی رویه آب توسط مردم و عدم توجه کافی آن ها به صرفه جویی در مصرف آب مزید بر علت شده و مشکلات فراوانی را ایجاد نموده است.

با نگاه اجمالی بر میزان ریزش باران در ایران و مقایسه آن با میانگین جهانی می توان به وضعیت خشکسالی در ایران پی برد. اما اوج بحران از آنجا پدیدار می گردد که میزان برداشت از سفره های زیرزمینی را نیز بررسی نماییم.

با توجه به میزان ریزش باران در کشور و کاهش ذخایر سفره های آب زیرزمینی وضعیت پیچیده تری در آینده محتمل خواهد بود با توجه به کاهش میزان بارش و با عنایت به مطالب پیش گفته وضعیت پیچیده تری برای آینده پیش بینی می گردد.

بنابراین عبور کم هزینه تر از این بحران، عزم جدی مسئولان تراز اول کشور و همچنین همدلی و همراهی کلیه هموطنان عزیز را می طلبد.

جدولی را در زیر آماده نموده ایم که میزان ریزش باران در ایران و سایر کشورها را نشان می دهد. همچنین در عکس، میزان برداشت آب از سفره های زیر زمینی مربوط به ایران و سایر کشورها را مشاهده می نمایید. با یک مقایسه کوچک می توانید به عمق فاجعه پی ببرید.

میزان بارش سالانه

(میلی متر )
نام کشور رتبه
۱۶۶۸ژاپن۴۵
۱۲۲۰بریتانیا۷۲
۱۰۸۳هند۸۵
۷۱۵امریکا۱۰۹
۷۰۰آلمان۱۱۱
۶۴۵چین۱۲۰
۵۹۳ترکیه۱۳۲
۴۶۰روسیه۱۴۶
۲۲۸ایران۱۶۴
۲۱۶عراق۱۶۷

اما چه راهکارهای عملی برای عبور از این بحران وجود دارد؟

بنظر شما آیا در آینده قادر به تصفیه آب دریا در مقیاس بزرگ خواهیم بود!؟ آیا امکانات و بودجه های عظیم برای تصفیه آب سنگین و شور دریاها وجود دارد؟

لطفا دیدگاه های خود را با ما در میان بگذراید.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتس اپ